Dąb Bartek, Zagnańsk, Pomnik przyrody i jeden z najstarszych dębów w Polsce.
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

NAWIGACJA GPS:
N50°59'15.3" E20°39'00"


Aktywna mapa z lokalizacją :
Lokalizacja Google satelita

Dąb Bartek - pomnik przyrody

Krajową 7-emką ze Skarżyska-Kamiennej do Kielc. Między miejscowością Występa a Kajetanów skręcamy w prawo ( uwaga biały znak-strzałka z informacją ). Kilka kilometrów, kilka zakrętów i w miejscowości Zagnańsk po lewej mamy duży darmowy parking z duża sceną. Tam zostawiamy pojazd i rozglądamy się dookoła. Ta największa korona liści to właśnie dąb Bartek. Po raz pierwszy naukowcy zabrali się za badanie tego staruszka w 1860 roku, wtedy też sporządzono jego oficjalną metrykę. Przez szereg lat prowadzono (i z resztą nadal) zabiegi mające na celu jego konserwacją i pielęgnację . Niestety nie oszczędzał go ani czas, ani wiatr nawet nie ominął go pożar, który miał miejsce w 1905 roku.

Jego wiek jest szacowany na około 700lat - ale w różnych źródłach podają między 600 a 1200 lat ..... jak by nie patrzeć - staruszek. Legendy podają, że odpoczywał pod nim Jan III Sobieski wracając spod Wiednia.

Od kilkudziesięciu lat "Bartek" znajduje się pod ścisłą ochroną. Jego średnica wynosi 3,14 m, obwód 9,85 m, a wysokość dochodzi do 30 m. Plusem wycieczki jest brak biletów. Na jakiś sklep w pobliżu też raczej nie liczcie.