TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

MIEJSCE NA PŁATNĄ REKLAMĘ
Miesięczniki, gazety, fora, sklepy
1 link/baner-24,60 brutto/rok
wystawiamy fakturę VAT


Stronka istnieje od: 20.03.2007

Bractwo rycerskie, Bractwa rycerskie w Polsce

        "Bractwo rycerskie to współczesne stowarzyszenie, którego członkowie (kobiety i mężczyźni) zajmują się w ramach rekonstrukcji historycznej odwzorowywaniem zwyczajów oraz realiów średniowiecza. W Polsce tworzą one tak zwany Ruch Rycerski.
       Poprzez stroje, broń, pancerze oraz wszelkiego rodzaju inne elementy ubioru i wyposażenia obejmującego właściwie każdą dziedzinę życia stwarzają żywe skanseny. Organizują turnieje oraz konwenty, a także inscenizują wydarzenia historyczne (np. bitwa pod Grunwaldem, oblężenie Malborka). Niektóre bractwa prowadzą również działalność dydaktyczną np. w szkołach. Wiele spośród prezentowanych przez nich rekwizytów wykonują samodzielnie. Są wśród nich artyści; rzeźbiarze, malarze, muzycy, kowale, płatnerze, zielarze.
       Bractwa są w zdecydowanej większości przypadków organizacjami hierarchicznymi, gdzie obowiązuje zasada starszeństwa (zarówno wiekiem, jak i czasem spędzonym nad tą formą działalności).
       Działalność w bractwach jest w większości przypadków hobbystyczna, ale coraz częściej uczestnicy i aktywiści ruchu rycerskiego wiążą swoje życie zawodowe z rekonstrukcją historyczną - np. zarządzający bractwem zajmują się organizacją imprez i wydarzeń komercyjnych, artyści i rzemieślnicy posiadający współczesne warsztaty wykonują zawodowo elementy uzbrojenia i ozdoby, absolwenci wydziałów historycznych wyszukują cenne dla spektakli i funkcjonowania bractwa informacje, krawcy zawodowo szyją i sprzedają stroje stylizowane na dawne wieki, absolwenci szkół gastronomicznych zajmują się przygotowywaniem potraw pasujących do odtwarzanej epoki, etc. Dzięki temu przygotowaniu bractwa często są zatrudniane również do pomocy w przemyśle filmowym i rozrywkowym." źródło: pl.wikipedia.org


Bractwo Rycerskie Królewskiego Miasta Krosna


Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba


Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze


Chorągiew pod Krzyżem


Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej


Dom Rycerski św. Maurycego


Konfraternia Miecza i Topora
Grupa oficjalnie powstała w 2011 roku i jest pierwszym stowarzyszeniem rekonstrukcji historycznej na Ziemi Bobowskiej. Obecnie zrzesza w swoich szeregach miłośników rekonstrukcji historycznej oraz fechtunku. Staramy się jak najwierniej odwzorowywać prawdę historyczną i w miarę możliwości rozwijać nasze zasoby i zainteresowania. Nasze stowarzyszenie nie wymaga nakładów pieniężnych i opiera się na pracy jego członków. Sami wykonujemy oręż i ubiory, a osoby, które chciałyby zacząć przygodę w Konfraterni - mogą liczyć na pomoc ich obecnych członków. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy człowieka, następnie jego umiejętności i rozum, na samym końcu zaś ubiór i wyposażenie. Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby do dołączenia w nasze szeregi.