TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007
Pałac Sobańskich w Guzowie

       Wiecie gdzie Hitler opijał kapitulację Warszawy? Właśnie tu... w wybudowanym przez Władysława Hirschela w roku 1880 pałacu, który stoi w niewielkiej miejscowości Guzów. Dotrzeć tam można jadąc drogą nr 50 między Sochaczewem a Żyrardowem (kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Warszawy). Jadąc od strony Sochaczewa zauważymy go po prawej stronie ok. 100 metrów od głównej drogi.
        Fundatorem całej budowli był Feliks Sobański, który zażyczył sobie wzniesienie tej budowli o charakterze zamków francuskich na miejscu stojącego tu wcześniej dworu państwa Ogińskich. Całość otacza park ze stawami i sztucznie utworzonymi wyspami. Na dzień dzisiejszy budowla jest w remoncie i wstęp do środka jest niemożliwy. Jest to jednak jedno z bardzo nielicznych miejsc w których stare spróchniałe deski w drzwiach i oknach dodają temu miejscu niezwykłego uroku i zamiast obrzydzać wprowadzają zwiedzającego w niespotykany nigdzie indziej nastrój , do tego wszystkiego schodki i zabite drzwi przez które przechodzili pijani Niemieccy dowódcy wraz z samym Hitlerem aby świętować kolejne miasto zdobyte podczas ich pochodu na wschód. Niestety jak to zwykle bywało po ich obecności co fajniejsze i wartościowsze rzeczy zostały skradzione.
        Rodzina Sobańskich mieszkała jeszcze w tym pałacu do roku 1945 ale wtedy to przyszły wojska radzieckie i po ich "wyzwoleńczej wizycie" i ponownym rozkradzeniu pałac niestety nie nadawał się już do dalszego zamieszkania i przeszedł jako ruina na skarb państwa. Po wojnie umieszczono tu biura i zorganizowano miejsca noclegowe dla pracowników pobliskiej cukrowni.

       Poza tym podczas I wojny światowej mieścił sie tu szpital.
       Jak tam byliśmy kilka lat temu jeszcze bylo można podejść, obecnie Teren ogrodzony, wstępu nie ma.