TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007Kompleks Riese, Włodarz, Osówka, Rzeczka

          Dużo można by o tym powiedzieć choć wszystko okryte ogromną tajemnicą. Przed wojną i w jej czasie były to tereny zasiedlone głównie przez ludność niemiecką. W roku 1943 niektóre tereny Gór Sowich zostały ogrodzone przez wojsko i ściśle strzeżone. Okoliczna ludność kilkakrotnie tylko zauważyła grupy więźniów - głównie żydów, sprowadzanych w tym celu z położonych w okolicy oddziałów obozu Gross-Rosen..
          Praca polegała na drążeniu tuneli pod niewielkim kątem nachylenia tak aby zapewnić samoistny odpływ wody z wnętrza budowy i jednocześnie rozwiązać problem napędu załadowanych wagonów kolejki wąskotorowej, które zjeżdżały na dół siłą własnej ciężkości. Więźniowie mieli za zadanie drążenie w ścianie niewielkich otworów i usuwanie gruzu. Inżynierowie z Włoskiej firmy górniczej umieszczali w w/w otworach ładunki wybuchowe i detonowali. Korytarze drążono z kilku miejsc na dwóch poziomach tak aby zapewnić miejsce pracy dla jak największej liczby więźniów. Potem wszystko zabezpieczano żelbetonem. Na mapce poniżej przedstawiony jest ogrom przedsięwzięcia, które miało połączyć okoliczne miejscowości.          Wszystko kuto w skałach, które są jednymi z najstarszych w tych terenach (starsze są tylko Góry Świętokrzyskie), najtwardsze a przez to najbardziej stabilne jakie można było znaleźć.
          Na początku w roku 1943 prace zlecono firmie Industriegemeinschaft Schlesien AG, którą od roku 1944 zastąpiła Organizacja Todt na skutek niezadowalających postępów. Stacjonowali oni w znajdującym się niedaleko pałacu w Jedlinie.
         Prace prowadzone były do ostatnich chwil przed wejściem Armii Czerwonej o czym świadczą odbite ślady butów w jednej ze sztolni świadczące o tym, że ewakuowani żołnierze niemieccy musieli przejść po świeżo zalanych posadzkach. Świadczyło by to o wadze tego przedsięwzięcia, za pomocą którego Hitler do ostatnich dni miał nadzieję przechylić losy wojny na swoją stronę.

www.tajemnica-riese.pl

          Ciekawostka 1) Jeden z wysoko postawionych niemieckich żołnierzy podczas jednego z powojennych przesłuchań zeznał, że w podziemiach już wybudowanych znajdujących się pod zamkiem Książ testowano na nim ciśnienia występujące podczas startu rakiety - w latach powojennych został on jednym z głównych inżynierów w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
          Dlaczego tak mało nadal wiadomo o tym kompleksie i jego przeznaczeniu?
  • wszelkie dokumenty zostały utajnione i jeszcze przez wiele lat będą tak leżeć w niemieckich archiwach.
  • nawet główni konstruktorzy nie byli informowani o przeznaczeniu kompleksu, którego budowaniem się zajmowali; osoba odpowiedzialna za budowę jednego odcinka nie znała nawet osoby odpowiedzialnej za budowę odcinka obok
  • pracujący więźniowie mieli zakaz rozmów pomiędzy poszczególnymi grupami a mijając się mieli obowiązek ręką zasłaniać plakietki tak aby jedna grupa nie mogła dowiedzieć się danych o drugiej- mijając się grupie
  • Niemcy mają świadomość swojej winy podczas II wojny światowej przez to nie chętnie cokolwiek o niej opowiadają
  • wysoka śmiertelność więźniów na skutek częstych wypadków w związku z ciężkimi warunkami pracy (wykolejenia wagoników, egzekucje, tąpnięcia...)
  • po wkroczeniu wojsk radzieckich i oswobodzeniu więźniów zaczęto natychmiast od karmienia ich - stopień zagłodzenia ich organizmów był taki, że na skutek zbyt dużego najedzenia się więźniowie masowo zaczęli umierać w strasznych cierpieniach na skutek pękania jelit itp...
  • część podziemi została wysadzona przez cofających się żołnierzy niemieckich tuż przed wkroczeniem Armii Radzieckiej

         Ciekawostka 2) Polacy, którzy po zakończeniu wojny zostali osadzeni na tych terenach widywali ludzi, którzy nie byli nikomu znani a całe dnie spędzali prawdopodobnie na obchodzeniu pozostawionych sztolni i pilnowaniu tajemnicy. Jeżeli któryś z nich nawiązywał kontakty z okoliczną ludnością po jakimś czasie znajdowali go nieżywego. W 2005 roku grupa amatorów odkopała zasypane wejście do jednej ze sztolni o której nikt nie wiedział, po powrocie ze sprzętem umożliwiającym całkowite jej zbadanie okazało się że sztolnia nagle została zalana wodą. Spotykane też były zawalenia na skutek wybuchów tak jakby do tej pory były osoby, które zajmują się pilnowaniem tajemnic Riese.
          Obecnie do zwiedzania są trzy trasy turystyczne: Włodarz (wystawa pozostałości wojennych przed wejściem, przyjemna kuchnia polowa, a wewnątrz zwiedzanie łącznie z pływaniem łodzią po zalanych korytarzach), Rzeczka ( unikalny most zwodzony przed wejściem i spora wystawa znalezionych na miejscu przedmiotów plus bardzo fajny przewodnik) i Osówka ( dwie trudności tras: zwykła i ekstremalna przy czym w tej drugiej można się skąpać w wodzie ale co najwyżej po kolana , jeżeli będzie możliwość to postarajcie się o przewodnika Łukasza - mieszka tam od dawna, zna dużo rzeczy związanych z tym terenem i naprawdę widać ze lubi to co robi, do tego jego dziadek mieszkał na tych terenach zaraz po wojnie i opowiada dużo wspomnień z tamtych czasów).
          O rezerwacjach i wszystkich niezbędnych informacji można dowiedzieć się na stronach:
Osówka: http://www.osowka.pl
Włodarz: http://www.wlodarz.pl
Rzeczka:

         Ciekawostka 3) Okazuje się, że około 50 % korytarzy nie zostało do tej pory odnalezionych. Istnieją wspomnienia świadków, którzy widzieli jak do jednej ze sztolni wjeżdżały ciężarówki wypełnione skrzyniami, ciężarówki wyjechały a Żydzi, którzy je rozładowywali wraz z pilnującymi ich Niemcami zostali zabici przez wysadzenie jednego z korytarzy i zasypanie ich ziemią. Próbowano to miejsce odkopać ale znów zdarzyła się sytuacja o której wspomnieliśmy wcześniej: po kilku dniach ktoś podłożył ładunki i wszystko co zostało odkopane zawaliło się.

          Po tym wszystkim może się jednak okazać, że po wyjściu z ostatniej trasy udostępnionej do zwiedzania zamiast czuć zadowolenie złapaliście takiego bakcyla, że zrobicie wszystko aby zobaczyć coś jeszcze... Hm... no jest taka możliwość.
Wejdźcie na stronę :
http://www.eznp.cba.pl/

         Są to osoby, które zajmują się ekstremalnym zwiedzaniem podziemi. Wystarczy na w/w stronie znaleźć w kontaktach telefon do Roberta, zadzwonić i się umówić. Liczyć się trzeba tylko z tym, że może on odmówić jeżeli sprawność czyjaś nie pozwala na zjeżdżanie po linach, przeciskanie się przez małe szczeliny itp. Jeśli jednak przekonacie go to macie możliwość obejrzeć wszystko co jest w okolicy niedostępne.

Hotele Wrocław


Kompleks WłodarzKompleks RzeczkaKompleks Osówka


Aby zobaczyć sztolnie hydrantową Kompleksu Osówka kliknij w Sztolnie Gór Sowich

Kompleks SobońKompleks GontowaKompleks JugowiceKompleks Jugowice - piąte wejście