TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007
Kopalnia Augusta

       Jedna z trudniejszych do zwiedzenia kopalni w województwie dolnośląskim. Ciasne wejście i sporo niebezpieczeństw w środku. Wejście
do niej zdecydowanie wymaga pewnego przygotowania i odpowiedniego sprzętu.
      Ze znalezieniem wejścia też może być duży problem. Ogólnie należy zrobić tak: W miejscowości Kamionki (patrz mapa) trzeba znaleźć kościół. Obok niego leci droga asfaltowa, która zaraz zmienia się w polną. Tą drogą pod górę tak jak widać na zdjęciach aż wejdziemy do lasu. Po wejściu do niego ok. 300-400 metrów z drogi skręcamy w lewo i wdrapujemy się pod wzniesienie. Po ok. 200 metrach powinniśmy znaleźć stojący znak: 'miejsce niebezpieczne - wstęp wzbroniony'.
      Za tym znakiem kilkanaście metrów dalej jest widoczne na zdjęciach zakratowane wejście do kopalni. Oczka w kratach są jednak na tyle duże, że można się przez nie przecisnąć.
       A mamy przed sobą kopalnie srebra i ołowiu założoną pod koniec XIX wieku przez Reinharda Glognera. W 1894 r. rozpoczęto prace mające na celu dostanie się do zalegających złóż a dwa lata później uzyskano połączenie ze starszą częścią kopalni. Jest to unikatowa kopalnia ze względu na to, że złoża rud w niej były umiejscowione pionowo, przez co do zaobserwowania mamy dość duża ilość podestów pozostałych po dawnych czasach. Posiada 4 poziomy z czego nie można zwiedzić tylko najniższego czwartego poziomu ze względu na całkowite zalenie wodą. Pewne materiały podają, że pracować w niej mogło jednocześnie 4-5 górników a łączne wydobycie wyniosło ok 100 ton rudy. W 1900 roku złoża zostały wyczerpane i kopalnia została opuszczona.
Poniżej zdjęcia udostępnione przez EZNP. Zapraszamy również do galerii na tej stronie.Profil na facebook'u -