TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007lokalizator internetowy

Kopalnia Uranu Kowary

       Historia wydobywania w tych okolicach różnych pierwiastków sięga roku 1148 a najdawniejszy dokument świadczący o wydobywaniu rud żelaza w Kowarach pochodzi z 1355 roku. Później przyszedł czas wydobywania w tym miejscu minerałów i kamieni szlachetnych aż przed II wojną światową Niemcy rozpoczęli wydobywanie rud uranowych, które wykorzystywali do badań nad energią jądrową. Po wojnie polskie władze oczywiście pod ścisłym nadzorem radzieckich towarzyszy i w całkowitej tajemnicy rozpoczęły wysyłanie drogą powietrzną uranu w głąb Rosji co pozwoliło naszym wschodnim sąsiadom na skonstruowanie bomby atomowej. Tu przykra sprawa: nikt nie powiedział górnikom co wydobywają więc umierali oni po kilku latach pracy na chorobę popromienną wraz z rodzinami, ponieważ zarażali ich radioaktywnym pyłem przynoszonym na ubraniach. Ten sam los spotykał pielęgniarki pracujące w sanatorium, które działało tu za czasów komuny.
       Pewne ilości rudy uranu zalegają w sztolniach Kowarskich do dziś, jednak nie wiedzieć czemu rząd Polski nie zgadza się na jaką kolwiek ich eksploatacje lub sprzedaż innym państwom.
       Obecnie sztolnie kowarskie przejął prywatny właściciel stwarzając na ich terenie podziemną trasę turystyczną, sanatorium i hotel. Oficjalna stronka to: www.sztolniekowary.com . Z ciekawszych rzeczy do zobaczenia jest odkryta żyła rudy uranu - obserwowana z pewnej odległości ze względu na promieniowanie i bardzo ciekawe miejsce w którym na skutek trzęsienia ziemi kilka milionów lat temu nastąpiło przesunięcie ziemi i ślady po tym wydarzeniu można zobaczyć w jednej z kowarskich sztolni.


Przejdź do Koplani Uranu w Kletnie klikając tutaj