TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007lokalizator internetowy

Święty Krzyż , Klasztor, Góry Świętokrzyskie

       Całość kompleksu przeznaczonego do zwiedzania położony jest na Łysej Górze - drugim, co do wielkości wzniesieniu Gór Świętokrzyskich (595 m. n.p.m.), zbudowane z kamieni powstałych w okresie kambru czyli najstarszego okresu ery paleozoicznej. Sama Łysa Góra a właściwie Łysiec - bo taka jest prawdziwa nazwa góry to dwuwierzchołkowe wzniesienie z rumowiskami skalnymi zwanymi gołoborzami, które rozciągają się na niezalesionych partiach stoków. Na tym wszystkim na samym szczycie powstał klasztor mający za zadanie zakończyć odbywanie się w tym miejscu pogańskich obrządków trwających tu od czasów kultury Łużyckiej (1300-400 p.n.e.). O obrządku świadczy chociażby fakt istnienia kręgu kultowego - tajemniczego wału o długości 2 km powstałego z usypanych kamieni, szczególnie dobrze zachowanego od strony wschodniej wzniesienia.
         Najlepszy podjazd do klasztoru jest od strony miejscowości Huta Szklana, do której można się dostać jadąc z Kielc do Opatowa drogą 74 po czym w Woli Jachowej skręcić w lewo w drogę 753. Za miejscowością Bieliny Poduchowe po ok. 1,5 km skręcamy w lewo na Starą hutę i cały czas prosto. Po ok. 5 km znajdziemy się przed bramą - wejściem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego gdzie znajduje się parking strzeżony płatny (motorki za darmo:-)). Stamtąd czeka nas spacer pod górę lub dla bardzo leniwych przejażdżka bryczką, której cena zależy od negocjacji z woźnicą. Istnieje też możliwość dostania się na wzgórze od strony miejscowości Nowa Słupia skąd czeka nas spory spacer pięknym szlakiem turystycznym.
         Po dostaniu się na miejsce znajdziemy się przed małą drewnianą budką z napisem KASA. Tam wykupić trzeba karnet na wejście do muzeum, taras widokowy i do grobowców.
          Pierwszy w kolejności jest taras widokowy - spore zaskoczenie widokiem, Starachowice i okoliczne miejscowości widać idealnie (o ile jest dobra pogoda oczywiście). Potem idziemy dalej i mijamy dużą wieżę nadawczą. Nic ciekawego tyle, że duża. Potem mamy muzeum... skamieliny i rzeczy związane z okolicą. Potem klasztor i relikwie Świętego Krzyża podarowane przez jakiegoś biskupa, następnie muzeum więzienne, zorganizowane na pamiątkę więzienia o zaostrzonym rygorze, jakie było tu w latach 1941-42 przez hitlerowców dla więźniów radzieckich, groby ludzi, których szczątki zostały tu złożone oraz opactwo czyli kościół i klasztor Benedyktynów z I połowy XII w. Dookoła klasztoru kramiki z pamiątkami i kawiarnia. Miłe spędzanie kilku godzin przy ładnej pogodzie.
          Ciekawe wydarzenie na Łysej Górze:
- XVI w. - najazdy Tatarów i dewastacja klasztoru
- 1655 r. - najazd Szwedów
- październik 1914 r. - cofające się wojska austriackie podczas I wojny światowej okradli i częściowo zniszczyli budynki
- 6 września 1939 r. - bombardowanie przez hitlerowców
          To co jest udostępnione do zwiedzania to efekt powojennej odbudowy.