TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007Bunkry w Mamerkach, Mamerki

       Cały kompleks powstał w latach 1940-1944 jako kwatera dla 40 najwyższych generałów, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu mając na celu przeprowadzenie ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Był to efekt niemieckiego sposobu prowadzenia działań wojennych polegający na bliskiej obecności dowództwa przy linii frontu i przez to lepszych możliwościach nadzoru nad dzałaniami militarnymi. Jest to tylko jeden z tego typu punktów dowodzenia
na terenie Polski. Kolejne to:
Wilczy Szaniec ,
Konewka i Jeleń
Cieszyna-Stępina i Strzyżów .
       Za budowę była odpowiedzialna organizacja TODT (ci sami co wybudowali nam Kompleks Riese w Górach Sowich ).
       W sierpniu 1941 roku spotkał się tu Hitler z Mussolinim, kilkakrotnie przebywał tu 'lis pustyni' gen. Erwin Rommel a oprócz niego cała elita dowództwa niemieckiego odpowiedzialna za wojnę ze Związkiem Radzieckim.
       Piękna, leśna okolica, zadbane i czyste miejsce tuż nad jeziorem.
Na jednym z bunkrów zrobiono taras widokowy. Tuż przy wejściu zrobiono wystawę rzeczy znalezionych i wykopanych na terenie skansenu. Do dyspozycji mamy dodatkowo Grill bar.
       Dojechać najprościej kierując się z Kętrzyna przez Radzieje do Węgorzewa lub przez Srokowo i za przejazdem kolejowym tuż przed jeziorem Mamry skręcić w prawo. Dojazd na miejsce dobrze oznaczony przez tablice reklamowe i informacyjne.
       Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, parking 4 zł. Do zwiedzania niezbędna jest latarka (istnieje możliwość wypożyczenia jej na miejscu) ponieważ w bunkrach panują całkowite ciemności, może też być trochę mokro.
       Więcej szczegółowych informacji można znaleźć klikając w link poniżej.
       Strona główna- www.mamerki.com

Mapa lokalizacyjna pokazuje najbliższą miejscowość, na którą trzeba się kierować aby dotrzeć do Mamerek.
Poniżej zamieszczamy dokładniej określone miejsce, w którym znajduje się ten kompleks bunkrów. MAPA