TAGS
Powrót na stronę głównąKliknij aby wejść

Stronka istnieje od: 20.03.2007
Sztolnie Gór Sowich...


       Góry Sowie - najbardziej tajemnicze miejsce jakie można znaleźć. Sztolni, które figurują na jakich kolwiek planach górniczych jest około 120 z czego wejście możliwe jest do około 60. Różne dokumenty, które zachowały się do dnia dzisiejszego podają, że wydobycie różnych minerałów a co za tym idzie powstawanie tego typu miejsc sięga swą historią XIV wieku, choć w niektórych miejscach wydobycie odbywało się już 2000lat p.n.e. np. Kopalnia w Złotym Stoku, która znajduje się w pobliżu Gór Sowich.
       Jak widać ta stronka to dopiero mały początek tego co przed nami i efekt współpracy z osobami, które są bardziej obeznane w tym temacie bo wiele lat poświęcili tylko na to miejsce. Linki do ich stron znajdziecie na samym dole. Zapraszamy za jakiś czas kiedy będzie tu można znaleźć naprawdę niesamowite rzeczy. Na razie Sztolnia Północna - obydwa wejścia (prawdopodobnie XIX-wieczne ujęcie wody do jednej z kopalń dawnego Wałbrzycha; plan na http://www.podziemia.eu/sztolnie_wodne.htm) i Sztolnia Złotych Wołów ( XIX-wieczny fragment kopalni Prophet; plan : http://www.podziemia.eu/zlote_woly.htm) ; obydwie w okolicach Wałbrzycha. Dojazdu nie podajemy bo jak widać są to miejsca niebezpieczne i bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania cało sie z nich nie wychodzi. Jeśli chcecie się tam dostać szukajcie kontaktów w linkach poniżej.

       Na samej górze - zdjęcia z Wodnej Sztolni kompleksu Osówka wchodzącego w skład 'Kompleksu Riese', do którego link znajdziecie pod zdjęciami. Miała to być sztolnia odwadniająca lub działająca jako oczyszczalnia ścieków dla pobliskiego kompleksu. Łączna długość 140 metrów, wyposażona w 2 tamy w które wbudowano 2,5 calowe rury majace za zadanie regulację poziomu wody.
       Aby ją znaleźć trzeba zrobić tak: musimy dotrzeć do kompleksu Osówka i stanąć przy budynku gdzie sprzedają bilety na trasę turystyczną. Stajemy tyłem do ulicy, którą przyjechaliśmy, przed budynkiem znajduje się parking, szlak do trasy turystycznej prowadzi od końca parkingu w prawo, a na końcu parkingu na wprost leci mała dróżka przez las. Tą dróżką na wprost idziemy jakieś 200 metrów aż po lewej stronie zobaczymy resztki budynków, które widać na pierwszym od góry zdjęciu po lewej stronie. Wtedy się odwracamy i dokładnie na przeciwko, jakieś 20-30 metrów od drogi, którą szliśmy mamy widoczne wejście do sztolni (to widać na 2 i 3 zdjęciu od lewej). Wystarczy się prześlisnąć przez niewielki otwór w ziemi i jesteśmy na miejscu. Ale... dość głęboka woda... w samych woderach dojdziecie tylko do pierwszej tamy a to dopiero połowa długości sztolni, stemple podtrzymujące są zgniłe i na pewno się usmolicie przy skakaniu przez nie, do tego trzeba pamiętać o kasku bo skała często odpada przy każdej okazji i bardzo chętnie trafia zwiedzających w dyńkę :-).


..::Sztolnia Wodna Kompleksu Osówka::..Zobacz cały Kompleks , klikając tutaj .


..::Sztolnia Złotych Wołów::..Poniżej zdjęcia udostępnione przez EZNP.

..::Sztolnia Północna::..
Sztolnia Północna - wejście drugiePoniżej zdjęcia udostępnione przez www.podziemia.euZapraszamy do galerii na stronach:.


...